Dr MOHAMAD MALIKI Bin Osman

Dr Mohamad Maliki bin Osman

Dr MOHAMAD MALIKI Bin Osman, Minister, Prime Minister's Office, Second Minister for Education and Second Minister for Foreign Affairs

Dr Mohamad Maliki Osman was elected a Member of Parliament (MP) for the Sembawang Group Representation Constituency (GRC) in 2001 and 2006. He was elected as one of the MPs for the East Coast GRC in May 2011, September 2015 and July 2020.

Dr Maliki served as Parliamentary Secretary for the Ministry of Community Development Youth and Sports (MCYS) from August 2004 to June 2006 and the Ministry of Health (MOH) from August 2004 to October 2005. He moved on to become the Parliamentary Secretary for the Ministry of National Development (MND), and was promoted to Senior Parliamentary Secretary on 1 November 2010.

Following the 2011 General Elections, Dr Maliki was re-appointed as the Senior Parliamentary Secretary for National Development and was concurrently appointed as the Senior Parliamentary Secretary for Defence. He was also appointed Mayor for the South East District. He was promoted to Minister of State for Defence and National Development on 1 September 2013. In the Ministry of National Development, Dr Maliki served as the Chairman of the Community Improvement Projects Committee (CIPC) and the Private Estates Upgrading Programme (EUP) as well as oversaw Singapore’s food security, including food safety and the development of our agriculture sector.

After his re-election as an MP for the East Coast GRC in September 2015, Dr Maliki was promoted to Senior Minister of State for Defence on 1 October 2015, and was also concurrently appointed as Senior Minister of State for Foreign Affairs. He continues as Mayor for the South East District.

Dr Maliki was re-elected again in July 2020 and was promoted to Minister in the Prime Minister’s Office and Second Minister for the Ministry of Education and the Ministry of Foreign Affairs.

Dr Maliki has previously held the position of President of the Singapore Armed Forces Reservist Association (SAFRA) and Co-Chairman of the Advisory Council on Community Relations in Defence or ACCORD in MINDEF.

As Ex-Mayor of the South East District, Dr Maliki had championed interfaith engagement and appreciation through innovative programmes like the Common Senses for Common Spaces Interfaith Forum Series as well as facilitate stronger relations between the people, public and private sectors. At the community level, Dr Maliki is Advisor to the Centre for Promoting Alternative to Violence (PAVe) and the East Coast GRCs’ Grassroots Organisations.

Dr Maliki graduated with his Bachelor and Masters degrees from the National University of Singapore (NUS). He obtained his doctorate in Social Work from the University of Illinois at Urbana-Champaign in 1998 and became an Assistant Professor at the NUS Department of Social Work and Psychology that year.

Dr Maliki was born in Singapore in 1965. He is married with two children, a girl and a boy. He spends most of his leisure time with his wife and children, going out to the movies. He exercises in the gym regularly to keep fit and healthy, and performs on the Guzheng to raise funds for charity. 


TOP